Hrát si se psem může znít pouze jako zábava beze smyslu, ale pro psa je to téměř stejně důležité, jako mít dostatek jídla a vody, pohybu a spánku.
Pro vlky nebo divoké psy je hraní si pouze zábavou pro psí puberťáky, ale pro psy v dnešní době je to to nejpřirozenější, co mu můžeš nabídnout. Hra psa udržuje v dobré tělesné kondici, trochu ho zdravě unaví a namáhá a stimuluje mu mozek.
Jak pomáhá hra udržovat fyzické i psychické zdraví?
Během hry si pes vyzkouší, jaké je to následovat kořist (balonek), vymýšlí strategie, jak se má s páníčkem přetahovat o provaz a u toho se mu zapíná mnohem více mozkových závitů, než nám. Při přetahování pes přemýšlí více, než při hledání poschovávaných mlsíků.
Také to udržuje dobrý vztah mezi tebou a psem – naučíte se spolu vycházet. Ale i hraní chce nějaká pravidla. Například bys měl/a vždy hru začít ty. Můžeš si vzít balonek a a vysokým hlasem nalákat psa na hru. Když bude hra v nejlepším, zase hru ukonči, například jednoduchým povelem „hotovo“ a schovej balonek – pes si bude pamatovat nadšení z konce hry a příště se bude o to víc těšit na další hru. Neměl/A bys pejskovi nechávat balonek i po skončení hry, protože potom se může stát. že o něj ztratí zájem. Nejradši mají psi hru s nějakým dalším členem smečky, dokážou si sice hrát i sami, ale společně s někým dalším je to baví víc.
Dávej pozor na řeč psího těla. Tvůj pes tě má přečteného/přečtenou, ale víš ty, co ti říká pes?
Například úklon hlavou u země a zadkem nahoru (viz foto nahoře) znamená: pojď si se mnou hrát!
A odkrytí zubů a hluboké vrčení znamená :“ něco se mi vážně nelíbí. Když to nepřestaneš dělat, kousnu tě.“ V takové chvíli je nejlepší hru radši ukončit.
A když pes zívá, znamená to, že je ve stresu (hra může být moc rychlá a může psa znervózňovat) a to je nejlepší trochu ubrat a jít na hru s větším klidem a třeba také zívnout, abys ukázal/a psovi, že mu rozumíš.
Nejlépe řeč těla svého psa ale poznáš ty sám/sama poté, co s ním budeš trávit hodně času. Jeden postoj může znamenat víc věcí, záleží na situaci.